Túrazsákkal Skóciában: 17 látnivaló Edinburgh-ben

Beszámolónkat a 2013-2016 közötti, Edinburgh-ben töltött idő alatt ért tapasztalatainkra alapoztuk! – egy magyar Wallace

Bohém Edinburgh

Nem tudjuk, hogy az olvasóink jártak-e már Edinburgh-ben, de szerintünk két érzés van, ami örök emlék marad az első út során. Az egyik, amikor a pilóta a város felett balra billenti a gépet, miközben leír egy fél kanyart. Ebben a pillanatban az ablaknál ülő emberek életükben először megláthatják Edinburgh fényeit. Emiatt különösen jó esti géppel érkezni, és gyönyörködni a kivilágításban. Másnap délelőtt pedig nekivágni a belvárosba vezető sétánknak. Keresni egy Starbucks-ot reggelizőhely gyanánt. Enni egy zabkását vagy melegszendvicset, átszellemülve meginni egy jó forró kávét rengeteg szerecsendióval a tetején. A második érzés, ami maradandó lesz, az abban a pillanatban fog eldőlni, amikor a Princes Street-en sétálva majd elámulunk a régi épületek felületein. Mert akkor ott bennünket, kicsi, magyarországi földlakókat le fog taglózni „az a másik építészet”, mint egy igazi ikon.

Igen, láttunk csodaszépen cizellált épületeket Magyarországon, szecessziót, gótikus és román stílust, van legendás Makoveczünk, Schulekünk, Yblünk, de az óriási kőlapok a skót épületek homlokzatán lenyűgözőek lesznek számunkra. A monumentalitás rabjai leszünk örökre. A hajnali maláta illatú utcák, ódon városrészek szerelmesévé válunk. Valamikor pedig el fog indulni egy dallam, mélyen a szívünkben, aminek nem is lesz köze a skót dudákhoz, és mégis összeköt majd a vörös szeplős testvéreinkkel. Vérré válik bennünk a város. Pedig kisebb, mint Budapest. Mégis mennyi benne a barát! Majd a látogatóknak, mint ahogy nekünk is voltak, úgy nekik is lesznek „idegenjeik”, akik a Princes Street kellős közepén, egy lehetetlen órában, az újra viszontlátás örömére átölelik őket!

Lírából reálba

A skót fővárosban háromféle életstílust lehet folytatni. A romantikus-bohém csórót, az utcazenész-önkormányzati támogatottat, és a koránkelő-meggebedő bevándorlóst. Mi az utóbbi kategóriába tartoztunk, egyéb létezőről meg nem is hallottunk. Edinburgh-be születni szerintünk külön kasztot jelöl. Hogy miért vetettünk véget a bevezetőnkben az ábrándos, hazafias gondolatmenetünknek egy huszárvágással, annak egyszerű oka van. Érzékeltetni próbáltuk azt a pofára esést, amit majd munkakeresőként és munkavállalóként fogunk tapasztalni az öreg városban. Átélni a lassú, szenvedéssel teli napokat a soha nem csörgő telefonnal a zsebünkben, nem egyszerű dolog. Végig vergődni több hosszú, a Gumtree-n száz és ezer szakmai önéletrajzot kiküldő, laptopbűvölő hónapot kifejezetten nehéz. Egy nyavalyás jumbo bögre mogyorós latte mellett úgy böngésztük reggeltől délutánig az álláshirdetéseket az Ocean Terminal kávéházában, mintha nem lenne holnap. Saját titkárnőnkké avanzsáltunk, és 3 hónapig non-stop munkát kerestünk.

Ilyen esetekre tiszta szívből tudjuk ajánlani a város központi könyvtárát, a Central Library épületét, ahol a helyszíni ingyenes regisztráció után szeretettel várnak bennünket. Nem ez az egyetlen hely, ahol némi felár ellenében kinyomtatják az önéletrajzainkat, mégis a recepció melletti sarokban lévő konnektorok aranyat érnek! A több órás kóborlás után ebben az épületben a legkönnyebb megpihenni, feltölteni a laptopunkat, telefonunkat (mindkettőt szigorúan átalakítóval) és használni a mellékhelyiséget. Olcsójános tippnek tűnhet ez a megoldás, de ha a jeges eső és az ordító északi szél megigazítja a magyar fizimiskánkat odakint párszor, egyből jó ötletként fogunk tekinteni az intézmény ingyenes adottságaira.

Greyfriars Bobby

Ezen központi helytől nem messze, három sarokra található Edinburgh és talán a világ leghűségesebb kutyájának a szobra, aki nem más, mint Greyfriars Bobby. A legenda szerint a kis skye terrier 14 évig őrizte szeretettel és hűséggel elhunyt gazdája, John Gray sírját, akit a közeli temetőben helyeztek örök nyugalomra. 1867-ben Sir William Chambers-től nyakörvet is kapott a kutyus. 1873 környékén szobrot állítottak neki, a város polgárai pedig azóta is imádják őt szüntelenül. Edinburgh igazi büszkesége ő! Ha arra járunk, csodáljuk meg a szobrát vagy hallgassunk róla előadást! A szoborral szemközti oldalon meglátogathatjuk a skót nemzeti múzeumot, más néven National Museum Of Scotland-ot, amely elég különc látványával szerintünk nem igazodik az óváros hangulatához. Belül azonban színvonalas kiállítások tekinthetők meg!

Amennyiben ezen a ponton elindulnánk a lejtőn, fizikai és átvitt értelembe véve is, úgy pénztárcabarát megoldást jelenthet számunkra az utca legvégén, a Candlemaker Row sarkán található Kick Ass Greyfriars ifjúsági szálló. Anno hosszútávon is bérelhetők voltak az ágyaik. Mi például 8 hónapig laktunk itt, négyágyas, koedukált szobában. Röviden úgy fogalmaznánk, hogy szükségmegoldásként reális választás.

Még több könyv

Hogy ne érje szó a ház elejét, a Harry Potter rajongók miatt ki kell térnem J. K. Rowling írói munkásságára, ugyanis az írónő bizony nem kis időt töltött Edinburgh-ben! A már említett központi könyvtártól egy sarokra, a George IV Bridge úton lévő The Elephant House kávéházban írta meg a világsikerű regény sorozat egy részét!

Akik nagyon szeretnek írni, olvasni, tanulni, azok számára rengeteg lehetőséget rejt a város! Az egyetemi könyvtár, másnéven az Edinburgh University Library régebben a kora reggeli óráktól egészen hajnalig várta a diákokat. Légköre teljesen szédítő: rengeteg fiatallal találkozhatunk ott az év minden szakában, és a vibráló tudásszomjuk egészen lehengerli az embert! Kisebb beépített szünetekkel, akár éjjel-nappal barangolhatunk a könyvek között. Megkereshetjük a kedvenc ablakunkat, amelyből láthatjuk a szomszédos tágas parkot: The Meadows élénkzöld gyepét és fáit. Indiai férfiak gyakran játszanak krikettet és mindig rengeteg a kutyasétáltató helyi lakos.

Nyáron fesztivál helyszínként üzemel a terület. Télen a legfinomabb sütőtökös-fűszeres latte a közeli Starbucks-ban kapható, amiből az óriási kiszerelésűt ajánljuk, mert isteni finom! Ez a kis kávézó az egyetemi könyvtártól pár perc sétányira található, a Middle Meadows Walk-on, az általuk készített citromos-mákos muffin pedig egy csoda! A látogatók nyugodtan befészkelhetik magukat huzamosabb időre az egyetem épületébe, szünetekben akár a mini szupermarket és egyéb kávézók üzleteiből töltődhetnek fel. Ha emlékezetünk nem csal, 2013 márciusában ugyanezen a sétányon árulta a legfinomabb kürtőskalácsot egy erdélyi házaspár. Aztán 2016 telén a karácsonyi vásárban is találkoztunk magyar árusokkal, ami szintén meglepő fordulatnak bizonyult!

Smaragdzöld természet

Több tippünk is van a természetközeliség megtapasztalásához. Ajánljuk a magyar származású árpád-házi Skóciai Szent Margit fia, I. Dávid skót király által 1128-ban kolostornak alapított, jelenleg palotaként üzemelő épületet: a Holyrood Palace-t. Tőle nem messze fekszik a legmagasabb domb, az Arthur’s Seat, amely nemcsak Artúr király legendáját őrzi, de erről a pontról csodálatos kilátás nyílik a városra. Ha szeretnének elszakadni egy kis időre a belváros zajától, ez az egyik legcsendesebb hely, ahol kipihenhetik a munka fáradalmait. Sok fiatal crossfit edzéshez használja a várost és a dombot összekötő útvonalat, amelynek egy szakasza a Royal Mile, híres turisztikai látványosság. A skót parlament karakteres épülete is itt található, nem messze a palotától.

Akik az északi-tenger illatát szeretnék magukba szippantani, és elmélyülnének a látványába, azok részére több kedvelt opcióval is szolgálhatunk. Az egyik ilyen látványosság Portobello kerülete és partszakasza. Közkedvelt fürdőzőhely, nyáron imádni való. Igazi lazítós hétvégi programok színhelye, kulturális gasztro kaland gyűjtőhely. Ne felejtsük el, hogy Skóciában rettentően rövid a nyár, már ha éppen kedve szottyan az évszaknak megmutatni a napos arcát! Van úgy, hogy csak két hétig tart! A skótok hozzászoktak ehhez a faktorhoz, és mémeket gyártanak belőle, ahogy a britek is az angol időjárásból. Közép-európai embernek azonban ez elég fukar viccnek tűnhet, ezért szervezzük meg jól a skóciai nyár programjait!

Az Ocean Terminal bevásárlóközpontról már meséltünk, de nem ejtettünk még szót a kikötőről, ahol található. Éttermei emiatt kifejezetten nyugalmat árasztanak Leith városrészben. A centrumba visszatérve érdemes még ellátogatni a királyi botanikus kertbe, vagyis a Royal Botanic Garden Edinburgh intézményébe. A fő épület étterme építészeti szempontból is kuriózumnak számít, szemrevaló ajándékbolttal rendelkezik, remek a konyhája, a természetben pedig akár esküvőt is tarthatnak az érdeklődők. A téli időszámítás beálltával a látogatási idejük rövidülhet. Érdekességként megjegyezzük, hogy az egyik leglátványosabb fényjelenség, az Aurora Borealis (sarki fény, északi fény) megtekintéséhez ideális turisztikai pont lehet a Calton Hill. Ez a helyszín Edinburgh már-már kultikus pontja, a fényképészek is imádják.

A magyar Wallace

A főváros ékességét, a skótok legféltettebb kincsét az edinburgh-i várat, vagyis az Edinburgh Castle-t nem lehet eltéveszteni. Jártunkban-keltünkben csodálhatjuk, bárhol is legyünk a fővárosban, valamelyik őt övező utcában fogunk kikötni. Látványa minden nap fel fog bennünket tölteni a kozmopolita azon érzésével, amely szerint mindenütt jó, de a legjobb Edinburgh-ben! A robusztus vár tövében pihen a városlakók legkedveltebb parkja, a Princes Street Gardens. Mondanunk sem kell, hogy az itteni mókusok nagy emberbarát hírükben állnak. A tavasz eljövetele és a park menti fák virágzása itt a legszembetűnőbb a városi ember számára. Az esti cseresznyevirág illata pedig fenomenális. A nemzeti galéria, angolul Scottish National Gallery, a gótikus emlékmű, vagyis a Scott Monument egy karnyújtásnyira találhatók. Utóbbi állítólag a világ második legmagasabb építménye, amelyet író személyiség tiszteletére állítottak.

Reméljük, hogy ezzel az összeállításunkkal sikerült felvilágosítást adnunk azoknak, akik a közeljövőben szeretnék a skót fővárost meglátogatni! Ajánljuk továbbá egy rettentően tehetséges fotográfus, Gavin Dougan fényképeit a városról és környezetéről Edinburgh HD néven. Lélegzetelállító képei szerintünk méltán tükrözik Edinburgh szépségét és hangulatait. A hölgy olvasóinknak sok skót vajas kekszet, az uraknak pedig prémium skót whiskey-t kívánunk fogyasztásra!

FEEDGEEK

2 komment
  1. I must thank you for the efforts youve put in penning this site. I am hoping to check out the same high-grade blog posts by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own blog now 😉

  2. Very good article. I certainly appreciate this website. Keep writing!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Olvastad már?