Amerikai predátorok és a hírhedt Maxwell család

Despota arisztokrácia nyugdíjalapból

Amerikában 2005-ben bombaként robbant a hír, hogy a milliárdos pénzügyi tanácsadó, bróker Jeffrey Epstein szexuális bűncselekményt követett el. Akkoriban a sajtó az áldozatokat prostituáltakként állította be. A nyomozást végző szerveknek és a kitartó fiataloknak hála végül igazságos ítélet született: Epsteint 2019. július 06-án tartóztatta le az FBI és a New Yorki rendőrség. A szexuális ragadozót egy hónappal később holtan találták cellájában. A tanúvallomások szerint élettársa, Ghislaine Maxwell is érintett volt a fiatalok elleni molesztálásokban, emberkereskedelemben. Ghislaine és az apja, Robert Maxwell volt csehszlovák katona, későbbi média mogul családjáról, a személyéhez köthető sikkasztási csalásról, és az amerikai predátorokról szól összeállításunk.

Ghislaine Maxwell 1961 karácsonyán született Franciaországban, Ján Ludvík Hyman Binyamin Hoch és Elisabeth Meynard Maxwell kilencedik gyermekeként. Oxfordban, Headington Hill Hall-ban nőtt fel, egy 50 szobás kúriában. Taníttatása az oxfordi főiskolán és az ország egyik legelőkelőbb, legdrágább intézményében, a Marlborough College-ban, később pedig a Balliol College-ban folyt. Testvérei véleménye szerint ő volt édesapja egyik legkedvesebb gyermeke. 1988-ra apja zsarnoksága hatással volt kezdődő szerelmi életére is, amiért középiskolás udvarlóit hozományvadászoknak bélyegezte. A család nem leplezte nézeteit, miszerint annak örültek volna a legjobban, ha a lányuk Ghislaine Maxwell társául John F. Kennedy Jr.-t választaná.

A Maxwell család kiszemeltje nem volt más, mint az Amerikai Egyesült Államok 35-ik elnökének, John Fitzgerald Kennedynek és feleségének, Jacqueline Lee Bouvier-nak a gyermeke. John ügyvédként, újságíróként, 1995-től pedig a George magazin kiadójaként dolgozott. A magazin utolsó kiadása 2001-ben jelent meg. Saját kutatásaink szerint az édesapját, John F. Kennedy elnököt kávéültetvényekkel kapcsolatos élelmiszeripari részesedés és szaúd-arábiai olaj érdek miatt gyilkolták meg. Az elnökről, és Jackie Kennedyről egy későbbi cikkünkben még írni fogunk.

A kártyavár pillérei

Ghislaine édesapja, Ján Ludvík Hock 1923. június 10-én született az akkori Csehszlovákiában, szegény zsidó családban. A háború idején a csehszlovák ellenállást segítette, később pedig a brit hadseregben szolgált. John Paul Sweeney oknyomozó újságíró szerint a katona ekkor vette fel az előkelő brit akcentust, amit egy magasan iskolázott tiszttől tanult el. Későbbi megnyerő stílusa ettől vált hitelessé a britek szemében. A nevét a brit állampolgárság felvétele után változtatta meg Robert Maxwellre, majd megalapította a Pergamon Press kiadót. 1964-től 1970-ig munkáspárti politikusként tevékenykedett. 1984-ben megvásárolta a Mirror Group újságkiadással foglalkozó vállalatát. A ’70-es és ’80-as években őt tartották a legfontosabb, hatalommal bíró személynek a brit közéletben, aki hírhedt volt karizmatikus, egoista húzásairól.

Fia, Ian Maxwell úgy emlékezett rá, hogy nehéz, parancsoló és követelőző természete miatt sokan féltek a közelében tartózkodni. Előkelő és fényűző körülmények között éltek, az apa azonban gyakran üvöltött és fenyegetőzött, a gyerekeket halálra ijesztette. Hangulati kilengései miatt hol bizalmas, hol kegyvesztett helyzetbe sodorta utódait. Ghislaine 22 éves korára az igazgatótanács tagja lett apja egyik futball csapatánál, az Oxford United Football Clubnál. Továbbá a Mirror Group szerkesztőségében is tevékenykedett. A Maxwell család a gazdag elit társaságát kereste, és így kerültek kapcsolatba a királyi család tagjaival. Ghislaine a ’90-es évek elején ezen kapcsolati hálózatát használta arra, hogy New Yorkban újra felküzdje magát az előkelőségek közé. Sajnos a televíziós riportok nem hangsúlyozzák eléggé a nő személyiségét. A szexuális erőszak áldozatai azonban rettentően manipulatívnak írják le, aki előre kitervelt forgatókönyv szerint, színlelt kedvességével csalta lépre a fiatalkorú lányokat.

Amerika második legnagyobb sikkasztási ügye a ’80-as évektől kezdődően

A csőd szélén álló New York Daily News eladósodása Robert Maxwellnek a régóta várt áttörést jelentette: megjelenhetett az amerikai piacon. A férfi hőssé vált a New York-iak szemében. Éjszakánkénti 4000 dolláros felár ellenében az egész szerkesztőséget a Waldorf Astoriába költöztette, amikor megtudta, hogy a Daily News épületében nincs konyha.

A szerkesztőség megvásárlása után kilenc hónappal, saját jachtján kihajózott a Kanári-szigetekhez. 1991. november 05-én jelentették be a halálát, amit állítólag szívroham okozott. A közvélemény nem hitt a hivatalos jelentéseknek. Lánya Ghislaine gyilkosságként nyilatkozott a történtekről, de a családtagjai nem igazolták gyanúját. A férfit Jeruzsálemben temették el, és pár héttel a halála után napvilágot látott Amerika második legnagyobb sikkasztási botránya. Robert Maxwell a Daily News nyugdíjalapját teljes egészében eltüntette, az anyagi kár 763 000 000 angol font volt.

A család ellen csődeljárást indítottak, hivatalos források szerint Robert Maxwell fiai ellen nem találtak bizonyítékokat, amelyek összekötötték volna őket a sikkasztással. Ezután költözött Ghislaine véglegesen New Yorkba, hogy ott kezdjen új életet a brit sajtó figyelmét elkerülve. Állítólag így találkozott az akkor még ingatlan ügynökként, és pénzügyi tanácsadóként dolgozó Jeffrey Edward Epsteinnel. Egy évvel az apja halálát követően készült róluk az első közös felvétel egy repülőtéren.

Brókerből lett predátor

Jeffrey Edward Epstein első ügyfele a milliárdos Leslie Herbert Wexner volt, aki a Limited Brands megalapítója, és 1982-től a Victoria’s Secret második tulajdonosa. Kapcsolatukat az 1980-as évektől egészen 2007-ig jegyzték sajtó források. Leslie Wexner hírneve megalapozta Epstein hírét is, aki ettől kezdve elit pénzügyi tanácsadóként tüntette fel magát. Ghislaine Maxwell oxfordi neveltetése, és Epstein brooklyni előélete vegyes érzéseket váltott ki közösségükből. A tanúvallomások szerint Epstein az évek során egyre fiatalabb korú áldozatokat szemelt ki.

1994-ben a hatóságok már Maxwellt összekötötték Epstein erőszakos cselekedeteivel, mondván a nő segítséget nyújtott a fiatalkorúak szexuális értelemben történő kihasználásában. Tudták, hogy Maxwell toborozta a lányokat, illetve 14 éves, kiskorú áldozatot is bántalmaztak szexuálisan. A vallomások szerint egy esetben, 1996-ban saját alkalmazottuk, a 25 éves, recepciósként dolgozó Maria Farmer húgát, az akkor 16 éves Annie Farmert is molesztálták. Annie-t Új Mexikóba csalta a pár, hogy ott megismerkedjen 20-25 hozzá hasonló tanulóval, akiknek az iskoláztatását a pár szerette volna segíteni. Ez volt a fedősztori.

Maria 1996-ban feljelentést tett Epstein és Maxwell ellen, akik Ohio-ban szexuálisan bántalmazták őt, és emiatt a munkakapcsolatot is megszakította velük. Bradley J. Edwards ügyvéd tudomása szerint, Maria volt a legelső személy, aki a hivatali szerveknél vallomást tett a pár ellen.

Edwards az áldozatokat képviselte az ügy során. Epstein Palm Beach-i otthonában körülbelül 50 lánynak (más források szerint összesen 80) ajánlott pénzt szexuális ellenszolgáltatásért cserébe, közülük többen kiskorúak, 14 évesek voltak. Az áldozatok többnyire anyagilag kiszolgáltatott helyzetben, szegény körülmények között éltek, bizonyos esetekben szülői felügyelet nélkül. A Palm Beach-i esetek „Florida-ügy” néven váltak ismertté.

Annie sokkal később, 2019-ben jelentette fel a párt, de elállt a tárgyalástól, miután elfogadott egy bizonyos összeget az Epstein Áldozatok Kárpótlási Alapítványától. Maxwell ügyvédei tagadták, hogy ügyfelük érintett lett volna Annie Farmer esetében.

2000-ben Maxwell egy 5 millió dolláros manhattani, Upper East Side-i rezidenciába költözött. Testvére, Ian Maxwell úgy nyilatkozott, hogy Ghislaine ugyan kapcsolatban állt Epsteinnel, de szerinte nem voltak egy pár.

A Florida-ügyben Epsteint megfigyelés alatt tartották

2005. márciusában az egyik áldozat nevelőszülője értesítette a Palm Beach-i rendőrséget azon esetről, amely szerint mostohalánya 300 dollárt kapott egy idős férfitől masszázs szolgáltatásért cserébe. Michael Reiter a rendőrségi jelentés felvétele után figyeltetni kezdte Epstein házát. Mialatt a rendőrség bizonyítékok után kutatott, meghallgatták a kiskorúakat beszervező diáklányt is, aki Epstein kérésére fejenként 200 dollárért cserébe újabb és újabb áldozatokat küldött a férfi házához.

Még ugyanebben az évben hivatalos parancs mellett átkutatták Epstein Palm Beach-i otthonát. Reiter rendőr parancsnok az akkori államügyészt, Barry Krischert kérte meg, hogy átvegye Epstein ügyét. Szerencsére a nyomozók elegendő bizonyítékot gyűjtöttek a férfi elítéléséhez. Ezek után Epstein megfigyeltette és félelemben tartotta az áldozatokat, továbbá a nyomozást végző rendőröket. Michael Reitert, aki az ügy vezető nyomozójaként dolgozott, Epstein 3 hónapon keresztül megfigyelés alatt tartotta.

Epstein ügyvédei nyomozni kezdtek a fiatal lányok után is. Leveleket küldtek az ügyészi irodába, hogy a fiatalok szavahihetőségét aláássák, miközben a férfi tekintélyét és múltját hangsúlyozták. Erre a nyomásra reagálva Barry Krischer államügyész csupán vétségként kezelte az ügyet, és megkérte a vezető nyomozót, hogy szüntesse meg az eljárást. Michael Reiter ezek után írásban kérte Krischert, hogy lépjen vissza az államügyészi szerepétől az Epstein ügyben. A kérését válasz nélkül hagyták.

Cinkosból börtön elítélt

Két és fél hónappal a szóban forgó levél megírása után az újságok azt közölték, hogy Epsteint egy rendbeli bűncselekményért, prostitúciós szolgálatok igénybevételéért megbüntették. Az újságcikk nem említett semmit a kiskorúakról. Az ABC hírcsatorna megkeresésére Krischer államügyész teljesen elzárkózott, saját védelmében egy nyilatkozatot tett, amelyben az esküdtszék döntésére hivatkozott. Reiter, miután a fiatalkorú áldozatokat prostituáltaknak bélyegezték a médiában és a bírói végzésben, átadta az ügyet az FBI-nak, akik nemzetközi nyomozást indítottak Epstein ellen.

Epstein végül 2009 nyarán szabadult 13 hónapos börtönbüntetéséből, amit egy év házi őrizet követett. Végső, 2019-es letartóztatását nem élte sokkal túl: a 66 éves szexuális bűnelkövető a hivatalos jelentések szerint öngyilkosságot követett el a saját cellájában. Ghislaine Maxwellt végül 2020. július 02-án Bradfordban, New Hempshire-ben tartóztatták le, azóta börtönbüntetését tölti, de bűnösségét nem ismerte el.

Utóhatás

Ha azt írnánk, hogy nem fordult fel a gyomrunk, miközben elkészítettük a riportok magyar nyelvű fordítását, hazudnánk. Nem ismerjük az ügy jogi hátterét, nem láttunk sem nyomozati anyagot, sem jegyzőkönyveket, mégis zavaróvá vált pár mondat, ami visszhangzott bennünk, miután többször is végig hallgattuk az esetet. Számunkra 5 dolog gyanús az üggyel kapcsolatban.

A felmerült pontok miatt így nem tudjuk, hogy az évszázad egyik legjobban eltitkolt gyermek bántalmazási, szexuális zaklatási ügyével állunk-e szemben vagy egy még nagyobb, leleplezésre váró esettel?

Úgy gondoljuk, hogy ebben a nagy horderejű témában szükségünk van a realitásunk kiélezésére, mert amennyiben nem tudjuk teljességgel kizárni a hibákat az eseményben, úgy a történtek idővonalán „foltok” vagy „lyukak” fordulhatnak elő. Ez pedig azt jelentené, hogy valami nagyon nem stimmel az esettel, vagyis valakik hazudtak benne. A mi megérzésünk szerint pontosan erről lehet szó. Mi más szálakat is gyanítunk a háttérben.

A.)

Maria és Annie Farmer esete. Arról a testvérpárról van szó, akiket a történet szerint hasonló módon zaklatott a pár, 1996 környékén (plusz mínusz egy év). Maria az erőszak után feljelentést tett a rendőrségen még ugyanabban az évben, de elvileg Annie helyzetét akkor még nem ismerte. Nem értjük, hogy a két lány hogy-hogy nem beszélt egymással, ha egy háztartásban éltek? Hogy nem derült ki egyikük számára sem, hogy a pár már szexuálisan zaklatta valamelyik lányt? A sztori szerint Maria mutatta be Epsteinnek és Maxwellnek a fiatalabb testvérét, akit Új Mexikóban aztán a pár molesztált. Elvileg ezek után erőszakolták meg Mariát, aki emiatt ott is hagyta a recepciós állását. Továbbá Mariának rettentően gyanús volt az is, hogy munkája alatt nagyon sok fiatalkorút és tinédzsert kísértek fel Epsteinhez, azon indokból kifolyólag, hogy a Victoria’s Secret ügynökséghez kerestek modelleket. Nem értjük, hogy ennyi dráma mellett, hogy-hogy nem lehetett elkerülni a második családon belüli erőszakot?

B.)

A Florida-ügy eseteiben érintett áldozatok jelentős része egy Palm Beach-i iskola diákjai voltak. A riportokban elhangzó vallomás szerint a „fél iskola” tudott Epsteinről. Hangsúlyoznánk, hogy iskoláról beszélünk, nem pedig árvaházról! Utóbbi esetben ugyanis indokoltabb lenne a szülői felügyelet hiánya. Azonban nem tudjuk elképzelni, hogy a diákok egyetlen szó nélkül töltsék az iskolai szüneteket. Nem akadt egyetlen tanár, aki elcsípett volna a folyosón vagy a mosdóban egy ijesztő, illetlen beszélgetést? Nem vette észre senki, hogy a fiatal lányok egyre mogorvábbak, szomorúbbak az iskolai környezetben? Hirtelen, látszólagos ok nélkül visszahúzódtak, és már nem nevetnek annyit, mint hónapokkal azelőtt? Epstein állítólag 50-100 gyereket molesztált. Ha csak 30-40 gyerek bántalmazását feltételezzük a Palm Beach-i iskolában, akkor is egy osztálynyi fiatalkorúval állunk szemben, akik beszélgetnek. Nekünk egyszerűen nem áll össze a kép, amely szerint ennyi gyermeket lehet molesztálni egy elejtett jelzés, megjegyzés, figyelmeztetés nélkül.

C.)

A Florida-ügyben egy fiatal lány kutatta fel az iskolásokat Epstein számára. „Barátnőként” elhitette a környezetével, hogy csak gyors pénzkereseti lehetőséget jelent a Palm Beach-i férfi, és a kiskorúak által fehérneműben a számára prezentált masszázs. Nem tudjuk, hogy a „kerítő lány” kötött-e vádalkut, de nekünk gyanús, hogy nem kapott börtönbüntetést.

D.)

Amikor Ghislaine Maxwellt megtalálták a New Hampshire-i otthonában, állítólag fóliázott mobiltelefon volt nála, ami a készülék jeleinek a lenyomozhatatlanságát segítette volna elő. Nem tudjuk, hogy ezzel az állítással kit néztek ostobának. A nő, aki vélhetően hosszú éveken át szervezte a kis-, és fiatalkorú társaságot Epstein és a környezete perverz, szexuális életéhez, fóliás mobillal oldotta volna meg az őt és a külvilágot összekötő titkos kommunikációt? Ghislaine Maxwellt úgy emlegetik az áldozatok, hogy „manipulatív” bábjátékos, aki kegyetlenül, előre megtervezve alakította a körülötte lévők sorsát. Valójában csak egy hülye lenne, aki felül az internetes legendáknak?

E.)

Azt szokták mondani, hogy az a jó, ha a vallomások között nincs eltérés. Nekünk azért mégiscsak gyanús, hogy a riportfilmek szerint nagyon sok áldozat majdnem ugyanolyan tanúvallomást tett.

Összeállításunk azért íródott, mert hiszünk a kis-, és fiatalkorúak ártatlanságának a védelmében. Együtt érzünk a szexuális bűncselekmények áldozataival, és mélységesen elítéljük az erőszaktevőket! Reméljük, hogy ezzel az írásunkkal valamennyire segítünk az olvasóknak tudatosabban szemlélni azokat a negatív hatásokat, amik a gyerekeket érinthetik.

FEEDGEEK

Forrásként az ABC News Notorious: Ghislaine Maxwell 20/20 Part 1 – Part 5 részeit és az ABC News Truth & Lies: Jeffrey Epstein Part 1 – Part 5 részeit használtuk fel, és fordítottuk le.

2 komment
  1. I must thank you for the efforts youve put in penning this site. I am hoping to check out the same high-grade blog posts by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own blog now 😉

  2. Very good article. I certainly appreciate this website. Keep writing!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Olvastad már?