Felnőtt álmok kicsiny szigete:
Talán élete során minden gyerek elképzel egy faházat, aminek a hűs árnyékában, titkos rejtjeleket használva átbeszélhetné barátaival a nyár legérdekesebb történéseit. Meglehet, hogy nem ez az édes gyerekkori apropó ihlette az alapkoncepciót. Annyi azonban bizonyos, hogy a felnőttek világában új értelmet adott a kis házas elképzeléseknek az apróház mozgalom, vagyis az amerikai tiny-house movement.
Noha ebben a kreatív vállalkozásban is hozzá szabhatjuk a képzeletünket az elvárásainkhoz, mégis több ezer ötlet közül válogathatunk kedvünkre! A megvalósítás lehet skandináv jellegű, továbbá hasonlíthat a moduláris építkezéshez is. Több konténer bevonásával elérhetjük a kortárs művészet teret igénylő világát, de maradhatunk a mozgalom eredeti céljánál, a környezettudatosságnál is.
Az apróházak eredete:
A 2006-ban kezdődő gazdasági válság a világ összes országát érintette, Amerika ingatlanpiacát is beleértve. A záloghitelek összeomlása miatt többen veszítették el otthonaikat, és az egyre nagyobb mértéket öltő, egzisztenciális csődöt megélő tömegek számára megoldást jelenthetett az apróház mozgalomhoz történő visszatérés. A modern kezdeteket az 1970-es évekhez kötik. Sokan azonban Henry David Thoreau-t, amerikai származású írót, filozófust tekintik az eredeti ötlet megálmodójának, amit az 1854-ben publikált Walden című kötete is igazol.
Az épületeket meghatározó jegyek:
A kis méretű otthonok egy 2018-as szabályzat szerint területüket tekintve legfeljebb 37 m²-esek lehetnek. Az elkészült kis méretű házak között találtunk amerikait, kanadait, ausztrált, svédet és franciát, de a kivitelezők sora itt még nem ért véget! Vannak, akik teljes mértékben ragaszkodnak az „off-the-grid” életmódhoz, vagyis elhatárolódnak a közművek használatától, és egészében megújuló energia hálózatot építenek ki maguk köré. Bár az arculat földrészenként eltérő lehet, a helytakarékosságba vetett hit, a praktikus megoldások iránti szomj, és a tökéletességre törekvő kivitelezés mindig állandó faktor. Az online térben szinte kitapintható egy misztikus, láthatatlan licit az apróház mozgalom tagjai között: jókedvűen, ötleteikkel segítve támogatják egymást a résztvevők. A három legelterjedtebb enteriőr dizájn közé sorolhatjuk a modern farmhouse, a minimalista és a skandináv stílusokat.
Nemcsak házat, közösséget is építenek:
Sokan egyedül vágnak bele, és az akár kerekeken is guruló házaikkal elutaznak Amerika szinte összes szegletébe. Vannak, akik a hegyekkel teli vidéket keresik, a természet szépségeit felkutatva, amíg mások külföldön az országok közötti utazást részesítik előnyben. A lényeg nem változik: pénztárca-, és környezetbarát módon minél többet felfedezni a világból, minél kisebb ökológiai lábnyomot hagyva maguk után. Társak, házaspárok és egész családok is belevetik magukat az új élménybe, akik az építkezés során még közelebb kerülnek egymáshoz. A természet közelsége új távlatokat nyit; ebben a környezetben elterelődik a fókusz az anyagi világról, a belső értékek fontosabbá válnak.
Hogy mekkora ereje van a közösségnek, azt az ausztrál Living Big In A Tiny House hírcsatornája is mutatja. Több, mint 4 millió feliratkozóval, közel 300 videóval, rengeteg inspirációval, tömérdek megvalósult projekttel mutatja be a házigazda, Bryce Langston a valódi tiny-house mozgalmat. Betekintést nyerhetünk a családok mindennapjaiba, a megvalósítások történeteibe, mérlegelhetjük az energiaforrások minőségét kívülállóként. A mindig barátságos hangvételű műsor igazi csemege, amely üdítően hat az érzékeinkre.
Több nézőpontból megvizsgálva úgy gondoljuk, hogy ezen téma mindenképp figyelmet érdemel. Összességében építészeti kihívásokkal teli, de a segítségével jobban megismerhetjük a környezettudatosság velejáróit is.
FEEDGEEK
Képek forrása: Pinterest