Párt Zita

Ha az a letartóztatás nem lett volna…

Nagyot szólt Eva Kaili görög származású szociáldemokrata politikus 2022-es letartóztatása. A magyar nyelvű sajtó nem győzte hangsúlyozni, hogy a hölggyel az MSZP-ben is rokonszenveztek. A fényképek tanulsága szerint többek között Gurmai Zita is példaképet láthatott a korrupcióval vádolt volt európai parlamenti képviselőben, adta hírül a FEOL.

A Kaili körül zajló hírek akkora port kavartak a magyar politikusnő háza táján, hogy akaratlanul is felhívták a figyelmünket egy olyan teóriára, amelynek középpontjában egy baloldali média botrány áll. Elképzelhető, hogy nem vettünk észre egy párt berkeken belül zajló háborút, amely 1998-ban robbant ki, és 2005-ben tetőzött?

A „Párt-kelte” gúnynévvel illetett Nap-kelte című műsorra bizonyára emlékszik az olvasó. Erős kritikát kapott anno a Fidesztől, később Fábry Sándor „művész úr” – nem iróniából használjuk az idézőjelet, hanem utalunk a humorista egyik anekdotájára – is beszállt a közszolgálati televíziós adás gyepálásába.

A fiatal jobboldal arra hivatkozott, hogy a közéleti interjú-műsor nem közvetít objektívan. Fábry úr kontrázott: egyszerűen propaganda televíziónak minősítette a Gyárfás Tamás égisze alatt futó revüt – számolt be róla a Wikipédia, a szabad enciklopédia (Nap TV – Wikipédia).

Intermezzo

Fábry urat azóta sem vonta kérdőre senki, még maga Gyárfás Tamás sem az ügyben, hogy hogyan szaladhatott meg a szekere a humoristának az Orbán-kormány alatt? Nem volt-e kétszínűség eljátszani a kereskedelmi csatornákon a Fidesz manírba öltöztetett jókedvűséget, miközben felfuttatta azokat a fiatal, hírnévre és sikerre vágyó stand-uposokat, akik jócskán az Orbán viccekre építették a karrierjüket?

Szem maradt szárazon, de Viktor nevét ki kellett mondani a műsorokban, a miniszterelnök úr bohócai lendületes kivagyisággal szúrták oda a mindig naprakész, parlamenti felszólalás részletekből jeleskedő megjegyzéseket. A srácok mégsem hasonlítottak Hofira, mert ők nem merték megharapni azt a kezet, amely etette őket. Ők nem a tűzzel játszottak, hanem szépen belesimultak abba a tervezetbe, amely talán már 2005-ben elő lett irányozva: a programozott családokéba.

Ehhez a stratégiához kellettek szószólók, más néven stand-up-osok: a hírnév hirtelen hozott párkapcsolatot, eljegyzést, esküvőt, gyereket, új házat, új autót, OTP-s kölcsönt. Amikor már a médiában jól beharangozták az „összekapcsolt árukat”, vagyis a bundle-t (karrier + nő + gyerekvállalás + kölcsön + hitelintézet + kisállat = ideális család = 4 kerék = Igenis, miniszterelnök úr!) , jöhetett a CSOK meg a babaváró hitel a pórnép számára is. Juhé!

Fábry úr azonban nem ágál a kereskedelmi csatornákon a tizennyolc évvel ezelőtti morált keresve, vagy azon keseregve, hogy mi lett elrontva. Érdekes.

Bővebben arról, hogy kinek mennyit hoz a konyhára a „humorérzéke”: itt olvashat!

Sértődöttség a felszínen, bal a baloldal elleni háború a mélyben

A Fidesz egy teljes mértékben kitapintható demarkációs vonalat húzott meg 2006 októberében, amikor is megtagadta a további részvételt a Nap-keltében. Ezzel a taktikai manőverrel el is indítottak egy lavinát, de vajon mi váltotta ki ezt a nagy elhatárolódást?

A Magyar Nemzet 2005. február 24-én közölt, „Nincs felelős az MTV-nél” szalagcímű cikk választ adhat erre a kérdésre.

„A Magyar Televízió egyik vezetője sem vállal felelősséget azért, mert az MTV programjában szereplő Nap-kelte műsorában kedden reggel az egyik újságíró azt mondta Hiller István pártelnöknek: „hajrá, MSZP”, s ettől a műsorvezető nem határolódott el. Az MTV szerint Gyárfás Tamás dönti el, megbünteti-e a műsorvezetőt” – tette közzé az MNO.

A beszélgetésről készített felvételen jól látszik, hogy Hiller István el is neveti magát, holott pont azelőtt kért több komolyságot Fiala Jánostól, akitől az ominózus kijelentés származik, miközben a Cigány Tagozattal (új köntösében Roma Tagozat, ahogyan az MSZP hivatalos oldalán is látható) kapcsolatos kérdéseket firtatják. Az ismert videólejátszó portálon „Fiala János – Hajrá MSZP” címen megtekinthető a beszélgetés 01:07 perce.

Nem lehet, hogy ez az ártatlan, védekező mechanizmuson alapuló „szurkolás” Hillerből kiváltott valamit? Fiala arcán valamiféle szégyenérzetet lehet felfedezni, amikor a pártelnök (MSZP, 2004-2007 között) megfedi a fesztelensége miatt, így érthető, hogy lojalitásáról próbálja biztosítani Hillert. Újságíró kollégáit úgymond maga mellé állítva hirdeti, hogy ők mindannyian MSZP szimpatizánsok.

Ez a pár másodperc értelmezhető akár úgy is, hogy Fiala saját védelme alá veszi munkatársait, mentve őket Hiller haragja elől. Kezeit önkéntelenül maga elé húzza, jelezvén ezzel saját szuverenitását, mint felnőtt, döntésképes ember. Mintha csak azt mondaná, hogy ő „mossa kezeit”. Vajon Fiala a fenti kijelentésével gyanúba keverte a pártelnököt? De hiszen milyen félreértés adódhatna az MSZP-s Fiala és a szintén MSZP-s Hiller között? Hacsak nincs a szocialisták között egy szabad demokrata…

Olvasatunkban ettől az egyetlen interjútól, amit a Magyar Televízió is közvetített, elszakadhatott a cérna az SZDSZ-ben és az MSZP-ben is. Hillert mintha triggerelte volna valami. Akárcsak egy baljós fegyverropogtatás, pedig nem a Kereszttűz című műsor vendége volt.

A Fidesz (a KDNP-t nem szeretnénk megemlíteni, hiszen nem fajsúlyos tényezők) Semjén Zsolt élén vágtatott ki a Nap-keltéből, vagy legalább is a stúdiójukból. A bejelentés a 2006. október 10-i Kossuth téri nagygyűlésen történt, adta hírül a 168 óra a „Sokba fog még kerülni a Nap-kelte az MTV-nek” című írásukban. A jobboldal sértődöttséget mutatott. Sokaknak tűnhetett úgy, hogy Orbánék szálltak rá a baloldali média tagjaira, de véleményünk szerint nem ők indították el ezt a fajta tisztogatást, hanem valahol az SZDSZ és az MSZP között húzódó „határátlépések” válthatták ki a problémát.

Talán Horn Gyula után a baloldal nem talált magának igazi vezetőt. Hiller személye a háttérben maradhatott, rejtve a fizikailag és szellemileg is megterhelő diplomáciai élettől, közszerepléstől, támadásoktól.

Lehetséges, hogy a Fialával készült interjút úgy interpretálta magának a régi baloldal, hogy támadás érte a Vezért? A jobb- és baloldali sajtó egyaránt, kivétel nélkül közölte az ominózus eset után történteket, holott általában egymásnak szoktak feszülni az újságírók. Mi ennek az oka? Mintha Gyárfás Tamás karrierjét is ez az eset bélyegezte volna meg.

Tovább olvastuk a Magyar Nemzet tizennyolc évvel ezelőtti írását, és megakadt a szemünk Holub Katalin – akkor még a Magyar Televízió szóvivője – személyén. Érdekes feltételezéssel érveltek 2009-ben. A Blikkre nem szoktunk hivatkozni, de ezúttal bőven belefér. „Friderikusz műsora szórta a pénzt?” címmel hozta kínos helyzetbe a magazin (is) a műsorvezetőt, Holub szavait idézve, aki 9 millió forintos gyártási költség után nyomozott. Az összeg miatt képesek voltak belső vizsgálatot indítani.

Friderikusz Sándorról azt feltételezni, hogy 9 millió forintot elsikkasztott olyan, mint Gattyán Györgyről azt állítani, hogy a saját szállodájából lopja a WC papírt.

A Pénzcentrum 2017-ben tette közzé a televíziós személyiség svábhegyi villájának körülbelüli árát, amelyet 2,5 milliárd forintra becsültek. Nem tartjuk valószínűnek, hogy a Holub Katalin által kifogásolt és Friderikuszon keresett 9 millió forint fedezte volna akárcsak a vörös homokos teniszpálya éves fenntartási költségeit.

Nyomás alatt tartották Gyárfás Tamást, később Friderikusz Sándor vált célponttá. Óriási feszültség uralkodott az SZDSZ-ben, az MSZP-ben, és úgy tűnik, hogy egy közös pontja volt az eseményeknek: a médiamágnás Fenyő János.

Ritka, mint a (fehér) Holub

A Blikk így folytatja tovább: „Friderikusz közleményt adott ki, amelyben sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy Rudi Zoltán az MTV elnöke ahelyett, hogy nyugodtan tudomásul venné a döntését, hogy nem kíván vele együttműködni, „alantas eszközökhöz folyamodik, és más síkra igyekszik terelni azt, ami egyébként csak és kizárólag szakmai kérdés”. A műsorvezető hozzátette: semmi köze produkciója gazdálkodásához.”

Véletlen okozta a tüzet a Holub József utcában május első hetében? A döntéshozatalt is ekkorra ígérte a bíróság a Fenyő-ügyben.

Friderikusz megpróbálta szakmai szemmel nézni az esetet. Ha nagyon leegyszerűsítjük a dolgokat, akkor tulajdonképpen az 1998-ban végrehajtott Fenyő-gyilkosság óta minden eseményt dokumentáltak a sajtóban. Számunkra olybá tűnik, hogy 2005-ben kirobbant egy média háború Magyarországon, amely voltaképpen csak a felszínen zajlik a Fidesz pártja és az MSZP-SZDSZ koalíció között.

Valójában sem Gyurcsány Ferenc őszödi beszéde, sem az MSZP kapcsolatokkal bíró Nádor ’95 Rt. botránya (Origo: A Nádor-ügy története) nem ingatta meg a politikai élet „ellentétes oldalon álló” szereplőit. Horn Gyula óta Magyarország baloldali miniszterelnökének vagy jelöltjének lenni jutalomjáték: pozíció valamiféle szívességért cserébe.

Balatoni ingatlanfejlesztés: 3 millióból megoldható?

Hogy miért fontos megemlíteni a Nádort? Ahogyan a cég neve is mutatja, 1995-ben alapították a lehallgatókészülékek gyártásával megbízott vállalatot, amely a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatot (NBSZ) látta volna el új eszközökkel. A polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter 1995. április 1-jétől egészen pontosan 1998. július 08-ig az MSZP-s Nikolits István volt.

Fenyő Jánost 1998. február 11-én gyilkolták meg. Talán joggal állíthatjuk, hogy az eset Magyarország történetének egyik legvéresebb és legkegyetlenebb ügyei közé tartozik. Jogosan merülhetne fel a kérdés, hogy vajon az üzletember kivégzésének a hátterében állhatott-e valamilyen bosszú? Állítólag köztudott volt, hogy Fenyő Jánost lehallgatták.

Hogyan kaphatott zöld utat egy MSZP-s titkosszolgálati vezető úgy a Fidesztől, hogy nyugdíjas éveire csekély 3 millió forintos tőkével bekerüljön a Lölöntúl (magyarországi tájegységünk, a Dunántúl Mészáros Lőrinchez igazított birtokos szerkezete) legnagyobb ingatlanfejlesztésének balatoni vonzáskörzetébe?

A magyar helyesírás szabályai könyv szerkesztőinek még javasolnánk a Kislölö (Kisalföld), Nagylölö (Nagyalföld), Lölö-Hegyhát (Alpokalja) módosításokat, illetve az Alpok Lö Löre történő javítását, hogy a franciák is megértsék végre: a magyarok térhódítási eszköztára kifogyhatatlan. Amúgy semmi bajunk Lölövel, feLÖlünk azt csinál, amit Andi akar.

Nyilvánvaló testalkati hasonlóságok

Ha már ennyi mindennek utána néztünk, pillantást vetettünk Gurmai Zita média megjelenéseire is. Persze csak módjával. Találtunk pár fényképet, no meg azt a véleményt, hogy mindig a határvonalon lavírozott. Személye állítólag nem állt messze attól, hogy kétarcú (SZDSZ/MSZP) politikát folytasson.

Nekünk csak egy dolog tűnt fel, amikor a fiáról, Gulyás Balázsról kerestünk infót: első ránézésre kiköpött Fenyő János. A visszafogott mosolyával, a sötét, kicsit mélyen ülő, intelligenciát sugárzó szemeivel, a magas homlokával, a vékony testalkatával.

Persze világos, hogy a nagyapjára, Orosháza volt polgármesterére, Dr. Gulyás Mihályra hasonlít, de ahogyan Rowan Atkinson is mondaná: „the resemblance is uncanny”. Vagyis a hasonlóság Fenyő János és Gurmai Zita fia, Gulyás Balázs között egyszerűen hátborzongató.

Vagy vegyük példának azt a képet, ahol Lendvai Ildikó mellett áll, mint egy félszeg oroszlán, akire az MSZP macskanyakörvet tett, és emiatt nincs tisztában a saját erejével. Nagyon ritkán látunk ilyen átható, magas intelligenciára utaló tekintetet: Steve Jobs jut róla még eszünkbe, és nagyjából átolvasva a magyar médiamágnás sikereit, Fenyő János.

Gulyás Balázsnak pedig valamiért Fenyő Jánoséhoz hasonló karizmája van, szerintünk legalábbis.

Bosszú?

Az újságírók beszámolói alapján úgy gondoljuk, hogy a Fenyő-ügy nem egyszerű gyilkosság, hanem inkább kivégzés, amelynek az alapja bosszú volt.

Fenyő Jánoson 1998-ban valaki bosszút állt, és nem azért, mert dúsgazdag üzletember volt, mert médiabirodalmat épített, vagy az alvilági kapcsolatai miatt. Nem is azért, mert ellenfelei voltak, akik gyűlölhették, vagy tartozott többeknek.

Talán azért gyilkolták meg, mert Fenyő egy új, szabadabb, kötetlenebb baloldali szellemiséget álmodott meg, amely nem teljesen volt amerikai, hiába lett volna amerikai mintájú. Ezt a felszabadultságot nem bírta elviselni a régi vágású baloldal. Azok, akik esetleg vörös diplomások voltak, vagy akikbe az orosz és egyéb diktatúrák belemélyesztették a karmaikat.

Majd eltelt hét év, és hirtelen, egy ártalmatlannak tűnő riport feltépte a sebeket, vagy az is lehet, hogy a bosszúállástól számítva vártak az „öregek” ennyi időt, hogy később a médiában is „rendet tegyenek”.

Hirtelen jött azonban egy nem várt fordulat: Fiala véletlenül összemosta Hiller István, a pártelnök személyét az MSZP-vel. Az MSZP pedig mégiscsak az MSZMP jogutódja, ebből pedig az emberek arra asszociálhattak, hogy „véreskezű elszámoltatás” lesz a jövőben, márpedig ez nem volt összeegyeztethető az atyáskodó, kissé beszédhibás, alacsony, kedvesnek tűnő figurával, akit a képernyőn látnak a nézők. Ergo borult a terv, nem lehetett tovább a jóhiszeműség álarca mögé bújni.

Beszédes fényképet találtunk egy parlamenti felszólalásról: Gurmai mögött ott ül Hiller. Mester és tanítványa, jut eszünkbe, amikor meglátjuk az MSZP 2021-es pártkasszájának a befizetési összegeit. Vajon miért kellett Gurmai Zitának Hiller Istvánéhoz közel azonos összeget fizetnie? A politikusnő személye felér a volt pártelnökével?

Lineáris gyilkosság

Gurmai, Hiller, Holub, Nikolits és egy, a gyilkosságot elkövető gyanúsított, nevezzük őt U.-nak. Öt név, ugyanazon az országon belül, külföldi alvilági szereplők és a nyomozati munkát fenntartó, óriási költségek nélkül, A-ból B-be haladó tengelyen. Egyszerűen, az egész Fenyő-gyilkosságot felvezetve egy lineáris idő-, és cselekményvonalra.

Ha segíthetnénk a nyomozásban, nekünk ezek lennének a kulcsszavaink:

Bosszú. Fenyő János kivégzése. Bal- a baloldal elleni média háború, avagy tisztogatás a médiában 2005-től. Gyárfás Tamás ártatlannak vallja magát. A Fidesz nem érintett. Az alvilág tagjai is zsarolhatók, fenyegethetők.

Nem lehetséges, hogy Gyárfás Tamás tényleg ártatlan, és nem érintett a Fenyő-gyilkosságban?

Legközelebbi posztunkban a Kennedy-gyilkosságot fogjuk elemezni, kifejtve az olvasónak, hogy mi a különbség a lineáris, a trófea és a „térképszerű” gyilkosságok között.

Soha nem találkoztunk Fenyő Jánossal, nem tudjuk, hogy életében hogyan viselkedett, csak olvastunk arról, hogy sokan meg akarták őt ölni. A fényképekről fotogénnek tűnik az alakja, de talán élőben lehetett valami zavaró a mosolyában. Valami, ami tenyérbemászó jelleművé tette őt a külvilág számára, és elképzelhető, hogy erről a vonásáról csak azok tudtak, akik igazán közel álltak hozzá. Mert ők értették, hogy a zavarodott, őszintétlen mosoly hátterében egy olyan gyerekkor állhat, amelyben Fenyő nem tanult meg őszintén bízni és szeretni, mert nem tartotta biztonságosnak az érzelmei kifejezését. Ki tudja? Lehet, hogy Fenyő személye a túlvilágról is képes lenne elindítani egy politikai csetepatét, akárcsak Lady Diana.

Annyi bizonyos, hogy a gyilkossági ügyek elkövetőinek az oldalán mindig marad harag, akkor is, ha az áldozatok odaát már békére leltek. Továbbá úgy gondoljuk, hogy az Egyesült Államok történelmében sem volt a Fenyő-ügyhöz hasonló véres, politikai jellegű leszámolás már 1970 óta. Ahogyan a végkifejletet kezelni fogják a hatóságok, az nemcsak Közép-Európára lesz hatással, hanem esetleg negatív irányba döntheti Magyarország politikai megítélését is a nagyhatalmak között.

Képek forrása: Google

FEEDGEEK

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Olvastad már?